Może interesuje Cię również?
- Studia licencjackie
- Pedagogika kulturalno-oświatowa
- Pedagogika obronna i bezpieczeństwo publiczne
- Pedagogika opiekuńcza z gerontologią społeczną
- Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną
- Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią uzależnień
- Pedagogika pracy i polityka personalna
- Profilaktyka społeczna i praca socjalna
- Rekrutacja
- Regulaminy
- Opłaty
- Stypendia
Gwałtowne zmiany współczesnego życia ekonomiczno-społecznego powodują, że coraz trudniej zaplanować drogę zawodową. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych, nierzadko pozbawionych fachowego wsparcia w rozpoznaniu predyspozycji zawodowych i dopasowaniu do nich własnych marzeń, możliwych do realizacji na współczesnym rynku pracy. Ważnym problemem jest zatem przygotowanie osób, które mogłyby udzielić wszechstronnej pomocy osobom stojącym przed wyborem drogi zawodowej oraz ludziom pozbawionym pracy, w wyborze najlepszych rozwiązań, spełniających ich możliwości, ale też trafiających w realne potrzeby rynku pracy. Do tego konieczna jest bieżąca analiza rynku pracy i znajomość rozwoju gospodarczego regionu i kraju. Tylko tacy fachowcy mogą właściwie rekrutować i motywować pracowników do pracy, ale także zachęcać do doskonalenia zawodowego lub przekwalifikowania dla bieżącej realizacji ofert pracy. Do tego dochodzi pomoc pracodawcom w łagodzeniu przejściowych trudności z zatrudnieniem lub w sytuacjach koniecznych zmian strukturalnych firmy.
W trakcie I roku studiów obowiązuje wspólny program dla wszystkich specjalności, co pozwala na zdobywanie wiedzy pedagogicznej i ogólnohumanistycznej m.in. z filozofii, antropologii, psychologii, socjologii, historii wychowania czy psychologicznych i społecznych podstaw edukacji.
Na II roku studiów rozpoczyna się kształcenie specjalnościowe m.in. z metod badań pedagogicznych, ewaluacji w pracy pedagoga, prowadzenia negocjacji i mediacji, treningu twórczości, poradnictwa pedagogicznego, instytucji społeczeństwa obywatelskiego czy zawodoznawstwa.
W trakcie III roku studenci wybierają seminaria dyplomowe i obok pracy nad dyplomem dopełniają program studiów przedmiotami, jak np.: marketing usług, analiza rynku pracy, zarządzanie, w tym zarządzania personelem, controlling kadrowy, poradnictwo zawodowe i badanie predyspozycji zawodowych, profilaktyki bezrobocia oraz kształcenia ustawicznego. W ten sposób nasi absolwenci uzyskują kwalifikacje do pracy w szkołach dla dorosłych, centrach kształcenia ustawicznego, pozaszkolnych instytucjach edukacyjnych, w zakładach pracy jako specjaliści do spraw szkoleń (edukacji) lub specjaliści do spraw personalnych w działach kadr w państwowych i prywatnych firmach, w firmach doradczych i konsultingowych, w urzędach pracy oraz ośrodkach informacji i planowania kariery bądź w instytucjach doradztwa personalnego, prowadząc poradnictwo zawodowe, kursy i szkolenia.