Może interesuje Cię również?
Nowe zagrożenia i wyzwania, których skalę uświadamiają coraz częstsze ataki agresji zorganizowanych grup przestępczych, wykorzystujących m.in. nowoczesne technologie powodują, że zagadnienie bezpieczeństwa staje się powszechnym problemem. Równie ważnym zagrożeniem jest współczesny terroryzm i handel narkotykami oraz chemicznymi środkami psychotropowymi. Zagrożenia te w pierwszej kolejności dotykają dzieci i młodzież, która często nie ma umiejętności radzenia sobie i funkcjonowania w sytuacjach trudnych. Powstaje konieczność zwiększania działań na rzecz bezpieczeństwa osób i zachowania porządku publicznego. Odpowiednia edukacja w tym zakresie, polegająca na wykształceniu właściwych postaw społecznych, rozwinięciu świadomości oraz nauczeniu racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń, jest jednym z podstawowych warunków stabilności i trwałości bezpieczeństwa kraju.
W tym celu do szkół wprowadzony został przedmiot „Edukacja dla bezpieczeństwa”, który ma przygotowywać uczniów teoretycznie i praktycznie do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach trudnych i kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia. Przedmiot obejmuje różnorodne treści kształcenia: z zakresu bezpieczeństwa państwa oraz treści dotyczące organizacji działań ratowniczych i sytuacji kryzysowych, edukacji zdrowotnej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Taki zakres tematyczny obejmują nasze studia, skierowane do osób posiadających już kwalifikacje pedagogiczne i absolwentów studiów nienauczycielskich, którym równolegle proponujemy podjecie, na preferencyjnych warunkach, studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego. W ten sposób osoby te uzyskają uprawnienia do pracy w szkołach.
Ponadto absolwenci uzyskają kwalifikacje do pracy w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych, które uczestniczą w działaniach ratowniczych i prowadzą edukację w zakresie bezpieczeństwa, a także w strukturach rządowych i samorządowych, w których kompetencjach znajduje się problematyka bezpieczeństwa powszechnego, obrony cywilnej, reagowania kryzysowego czy edukacji w zakresie bezpieczeństwa narodowego.
Ponadto w ramach studiów prowadzony jest kurs z zakresu ratownictwa medycznego, zakończony uzyskaniem specjalistycznego certyfikatu, uprawniającego do prowadzenia szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej np. w szkołach czy w zakładach pracy.
Oprócz tego, dla osób zainteresowanych, na podstawie zezwolenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego Nr 258RPS-04/2018, prowadzony będzie kurs UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator ) tj. na operatora bezzałogowego statku powietrznego czyli drona, zakończony egzaminem państwowym. W ten sposób nasi absolwenci uzyskają świadectwa kwalifikacji operatorów bezzałogowych statków powietrznych, uprawniające do wykorzystywania dronów w celach innych niż loty sportowe i rekreacyjne. Posiadanie takich uprawnień jest konieczne przy wykorzystywaniu dronów do nagrań wideo z powietrza, monitorowania zgromadzeń i obiektów w zakresie ich bezpieczeństwa czy mapowania terenu oraz świadczenia wszelkich usług zarobkowych z wykorzystaniem dronów.
Więcej informacji na: www.wssmia.edu.pl
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Nie zwlekaj, o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń