Każdy z nas wie, że wolontariat to szlachetne zajęcie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może być też korzystne z perspektywy kariery zawodowej. Właśnie z tego powodu serwis HelloFinance z myślą o studentach przygotował przewodnik po aktywności wolontariackiej na studiach.
Wolontariat może być ważnym punktem w CV, szczególnie jeśli pokrywa się tematycznie z branżą, w której zamierzamy w przyszłości pracować. Pracodawcy patrzą na wolontariat jako na wyraz zaangażowania w sprawy społeczne i dobroczynne oraz przejaw empatii i gotowości do poświęcenia czasu dla innych.
Jak mówi Piotr Sosnowski, Co-founder i Chief People & Culture Officer w MoreGrowth:
Pracodawcy cenią wzmiankę o wolontariacie w życiorysie kandydata. Zwłaszcza u młodych osób takich jak studenci, którzy jeszcze nie mieli okazji uzyskać doświadczenia zawodowego. Podejmowanie nieodpłatnych działań dla dobra innych uprawdopodabnia, że kandydat jest osobą energiczną, nie boi się wyzwań i, co najważniejsze, że naprawdę mu na czymś zależy. To rzadkie cechy. Każdy pracodawca zwróci na nie uwagę.
Jak udokumentować wolontariat?
Ważna część tej aktywności to również dokumentacja wolontariatu. Niektórzy pracodawcy wymagają wzmianki w CV, inni z kolei oczekują zdjęć czy szczegółowych informacji, warto więc udokumentować swój wolontariat w odpowiedni sposób, np. poprzez zaświadczenie, potwierdzające nasze zaangażowanie. Jeszcze bardziej wartościowe są referencje – pokazują potencjalnemu pracodawcy, jak dobrze wykonywaliśmy nasze zadania w ramach wolontariatu. Jak je zdobyć? Możemy poprosić koordynatora o pisemną opinię na nasz temat.
Gdzie znaleźć wolontariat?
Najprościej będą miały osoby, które wybrały konkretną organizację – wystarczy napisać wprost i zapytać, czy może szukają pary rąk do pomocy. Jeżeli nie, może mogą polecić podobną, zaprzyjaźnioną fundację.
Oczywiście wolontariat można znaleźć również przez Internet, na przykład na Ngo.pl (Portal organizacji pozarządowych). Warto też odwiedzić stronę Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu – znajdują się na niej adresy i telefony placówek regionalnych, które pomogą wyszukać organizacje potrzebujące wsparcia. Kolejnym sposobem są poszukiwania na lokalnych grupach dotyczących wolontariatu na Facebooku: Wolontariat Trójmiasto.