Ciąża w studiach może wydawać się zadaniem niemożliwym, ale z odpowiednim wsparciem i zasobami można połączyć rodzicielstwo oraz życie studenckie. Ciężarne studentki mają prawa do wielu ułatwień, które umożliwiają poradzenie sobie z tą trudną sytuacją. Jakie to uprawnienia? Serwis hiJunior zebrał je w poradniku dla studentek spodziewających się dziecka.
Studentka w ciąży ma prawo do:
- Indywidualnej Organizacji Studiów,
- urlopu (wszystkie możliwe urlopy z zajęć na uczelni znajdują się w artykule),
- usprawiedliwienia nieobecności,
- zmiany kierunku i trybu studiów,
- ubiegania się o stypendia i zapomogi (jeśli spełnia określone warunki),
- bezpłatnej opieki medycznej (każda kobieta w ciąży ma do tego prawo, musi mieć tylko założoną kartę ciąży),
- obsługi poza kolejnością w przychodniach i aptekach,
- wizyty położnej środowiskowej POZ przed porodem i po nim (trzeba się zarejestrować w najbliższej przychodni i wybrać położną),
- wsparcia partnera – ojciec dziecka również może otrzymać IOS oraz urlop rodzicielski.
Ciężarnym studentkom przysługuje prawo do wielu udogodnień. Mogą one obejmować modyfikacje wymagań dotyczących obecności na zajęciach – przysługuje im tzw. IOS, czyli indywidualna organizacja studiów. To elastyczna forma studiowania, której żadna uczelnia nie może odmówić studentce w ciąży ani wychowującej dziecko. Jeśli z kolei studentka musi zrobić sobie przerwę w nauce z powodu ciąży lub komplikacji związanych z porodem, może być uprawniona do specjalnych dni urlopowych czy zwolnień.
Zapomogi
Studentce, która nie jest zatrudniona nigdzie na umowę o pracę lub umowę zlecenie z opłacaniem składek zdrowotnych, nie przysługuje zasiłek macierzyński. Mimo tego istnieją różne rodzaje pomocy finansowej dla studentek w ciąży.
Należą do nich m.in. kosiniakowe, becikowe i 500+. Studentki w trudnej sytuacji finansowej mogą także ubiegać się o stypendium socjalne na uczelni. Możliwe jest także otrzymanie zapomogi dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn losowych.
Jak o siebie dbać?
Dbanie o swoje zdrowie zawsze powinno być dla nas podstawą, ale staje się jeszcze ważniejsze, gdy mówimy o ciąży. Poniżej znajdziecie kilka prostych rad, które pomogą w kontynuowaniu studiów podczas ciąży.
- Zwróć uwagę na swój kręgosłup: noś plecak zamiast torby na ramię (plecak pozwoli równomiernie rozłożyć obciążenie; w ciąży nawet lekka torebka na ramię potrafi odbić się na zdrowiu kręgosłupa), a jeśli nadal czujesz zbyt duże obciążenie – rozejrzyj się za torbą na kółkach,
- Na wykładach i ćwiczeniach wybieraj takie miejsca, gdzie jest Ci wygodnie i gdzie mieści się Twój ciążowy brzuszek,
- Jeśli czujesz się słabo w ciągu dnia na uczelni, noś ze sobą nieduży termos z herbatą lub zupą; lekko zapełniony żołądek może też złagodzić ewentualne mdłości, które dotykają nawet 80% kobiet w ciąży;
- Akceptuj pomoc; jeśli tego nie lubisz albo nie robiłaś – to najlepszy moment, żeby zacząć.
Warto zapamiętać:
- Nie bój się informować o swojej ciąży na wczesnym etapie. Jeśli nikt nie będzie wiedział, nie będzie Ci mógł pomóc.
- Przysługuje Ci Indywidualna Organizacja Studiów.
- Jeśli składasz podania o świadczenia, stypendia, zapomogę – dobrze sprawdź terminy i upewnij się, że dołączasz wszystkie potrzebne dokumenty.
- Po urodzeniu dziecka możesz wrócić od razu na studia, wziąć urlop dziekański lub wstrzymać się z podejmowaniem dalszych studiów (jeśli np. zaliczyłaś studia licencjackie przed porodem).
Ciąża na studiach nie musi być przytłaczająca – jest wiele zasobów dostępnych dla studentek w ciąży, które pomagają z powodzeniem pogodzić rodzicielstwo i naukę. Warto poznać swoje prawa i podejmować świadome decyzje dotyczące swojej edukacji w trakcie ciąży oraz wychowywania małych dzieci.